15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://pishrochem.com/blog/fa 300 true 0

استئارات کلسیم در پی وی سی

0 Comments
استئارات کلسیم در صنعت پی وی سی 
 استئاراتهای فلزی  مورد استفاده در پی وی سی از اسیدهای چرب زنجیره بلند با فلزات دارای ظرفیتهای مختلف میباشند    
که برخی از آنها در آب حل نمی شوند . دیگر استئاراتها ، از جمله ترکیبات اسیدهای چرب زنجیره بلند با فلزات قلیایی یا آمونیاک نیز در آب محلول هستند. مهم ترین استئاراتهای فلزی ، از نظر مقدار ، استئارات کلسیم ، استئارات فلزی آلومینیم ، منیزیم و روی هستند. ، مهمترین کاربرد گسترده آنها عبارتند از: خواص روان کننده ، خواص جداکننده ، دافع آب ، ظرفیت ژل کردن ، اثر پایدار کننده ، ممانعت از فوم شدن ، ممانعت از تخریب اسیدی/اسید شکن  و ... میباشد. لذا به پلیمرها اجازه می دهند در محیط های مرطوب (هیدرولیز) و همچنین در برابر اسیدها و رادیکالها (اکسیداسیون خودبخودی) نیز مقاوم تر باشند ، بنابراین روند تجزیه پلیمرهای آسیب دیده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند
استئارات کلسیم که از نظر فیزیولوژیکی کاملا بی خطر است به این علت اخیرا اهمیت فزاینده ای یافته این ماده در اکثر حلالها نامحلول هستند درنتیجه آنها فقط درترکیبات آروماتیک هنگامی که گرم می شوند، هیدروکربن های کلر دار یا روغن ها و موم های گیاهی و معدنی حل می شوند .
این استئارات درتولید پلاستیک های اکریلونیتریل بوتادین استایرن،پلی پروپیلن ،پلی وینیل کلراید،پلی اتیلن ،پلی آمید ،پلی استایرن ،مواد تقویت شده با الیاف نیز به کارمیرود.
استئارات کلسیم عمدتا به عنوان روان کننده ها ، به عنوان عوامل آزاد کننده قالب و اسید شکن در صنعت پلاستیک استفاده می شود. صنعت دارویی و آرایشی از استئارات کلسیم به عنوان یک افزودنی ضد پخت برای پودرها و گرانول ها و به عنوان یک افزودنی برای فشرده کردن قرص ها نیز استفاده می کنند. در صنعت ساختمان از آن به عنوان عامل آبگریز برای جلوگیری از جذب رطوبت و حفاظت از مصالح ساختمانی و ساختمان استفاده می شود.

استئارات کلسیم در صنایع پلیمری

استئارات کلسیم به عنوان یک پایدار کننده در فرمولاسیون پی وی سی همراه با استئارات روی ، باریم و سرب استفاده میگردد که از تخریب پی وی سی در طی فرایند ممانعت میکند و همچنین از کدر شدگی و زرد شدگی در حین فرایند جلوگیری کرده و فرایند فیزیکی پی وی سی را آسان میکند در نتیجه به عنوان یک کمک استابلایزر استفاده میگردد این افزودنی علاوه بر عمل کردن به صورت پایدارکنندی حرارتی ،خواص نرم کنندگی نیز به پلیمر میدهد لذا به عنوان نرم کننده داخلی در تولید گرانول پلی بینی پلراید بکار میرود علاوه بر این استفاده از این ماده برخلاف ترکیبات سرب مشکلات زیست محیطی نیز ایجاد نمی کند

یکی دیگر از کاربرد های این روان کننده،استفاده از آن به عنوان پذیرنده اسید و یا خنثئ کننده اثر کاتالیزور زیگلر -ناتا است در تولید برخی پلی الفین ها مانند پلی پروپیلین و … میباشد .

این ماده که بیشتر در تولید محصولات ذکر شده توسط فاز گاز مورد استفاده قرار میگیرد، مقدار اسید موجود احتمالی حاصل از فعل و انفعال کاتالیزور در حین فرایند را خنثی کرده و به خلوص نهایی محصول کمک میکند همچنین به عنوان جاذب هالوژن پلی اتیلن ،روان کننده الیاف پلی الفین ومحصولات قالب گیری شده ،عامل رهایی فنولیک ،امینو و دیگر پلاستیک های ترموست مورد استفاده قرار گرفته و در تولید چسب ها ،رنگ ها و انواع رنگ دانه های پلیمری کاربرد دارند .

عملکرد استئارات کلسیم
عملکرد استئارات کلسیم در اثر حرارت
استئارات کلسیم درحین گرم شدن مکانیسم جالبی را از خود نشان میدهد. 
هنگامیکه آب موجود در 
دمای بین 120 و 130 درجه سانتی گراداز دست میرود شروع به نرم شدن میکند.
پایداری گرانروی 
در حدود 160 درجه سانتی گراد می باشدودر این دما کمی تغییر رنگ ایجاد می کند.
نمودار گرماسنجی نیز نشان می دهد که این روان کننده تقریباً 3 درصد از
 وزن خود را در 100  درجه سانتی گراد از میدهد.
 این کاهش وزن متناظر با یک مول آب تبلور است، که در این 
دما جدا می شود.
اندازه گیری گرماسنجی نشان می دهد که این جداسازی 
تبلور آب به کمک یک پیک گرمازا انجام می گردد.
 نمودار پراش اشعه ایکس وابسته به دما همچنین نشان می دهد 
که ساختار بلوری استئارات کلسیم در
نتیجه جداسازی آب بصورت تبلور، تغییر می کند.
استئارات کلسیم از جذب رطوبت و چسبندگی محصولات جلوگیری کرده
 و همچنین پلاستیسیته را افزایش می دهد. 

Previous Post
استابلایزر پی وی سی
Next Post
استئارات روی سبک و سنگین

0 Comments

Leave a Reply