فرمولاسیون های مختلف پی وی سی

افزودن برخی مواد به پی وی سی باعث بهبود فرمولاسیون های آن میگردد.

pvc در اثر حرارت دهی در طول فرراورش آن و یا به علت ایجنگ دچار تجزیه حرارتی گشته. و هیدروکلریک اسید آزاد میکند. افزودن هر عاملی که این اسید را از مخلوط پی وی سی و محیط واکنش حذف نماید. باعث بهبود خواص آن میگردد.

از جمله این مواد میتوان به منیزیم هیدرواکسید، ملامین و آمونیوم پلی فسفات اشاره کرد.

خاصیت اسکونجینگ این مواد باعث میشود تا هیدروکلریک اسید از محیط خارج شود. و بدین ترتیب پایداری حرارتی و خواص پلی وینیل کلراید در طول زمان و همچنین در طول فراورش آن بهبود میابد. بطور کلی حذف رادیکال های آزاد و پایداری نواحی ضعیف در طول زنجیره پی وی سی موضوع تکنولوژی پایدارسازیست .

PVCدر طول فراورش و یا در اثر ایجینگ در طی واکنش دهیدروکلریناسیون HCL از دست میدهد. هیدروکلریدریک اسید آزاد شده، واکنش دهیدروکلریناسیون را کاتالیز می کند. با از دست دادن این اسید در طول زنجیره های آن پلیمر، پیوندهای دوگانه تشکیل می شود.

این پیوندها فعالیت بسیار بالایی داشته و باعث گسستگی زنجیره شده و منجر به تشکیل بنزن و مشتقات رنگی آن چون آنتراسن می شوند وجود چنین ترکیباتی در مخلوط PVC خواص رنگ آن را تقلیل می دهد. هر عاملی که منجر به حذف هیدروکلریدریک اسید گردد باعث بهبود رنگ اولیه PVC و پایداری حرارتی بیشتر آن می شود.

در یک مطالعه اثر افزایش منیزیم هیدروکسید، آمونیوم پلی فسفات و ملامین بر رویPVC  حاوی آمیزه استئارات های Ca/Ba/Zn  مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که افزایش این ترکیبات به فرمولاسیون pvc باعث افزایش رنگ اولیه آن می گردد. این رفتار را می توان به واکنش این ترکیبات با HCL نسبت داد.    

تولید کننده تخصصی استابلایزرهای پی وی سی – استئاراتهای فلزی – افزودنیهای پلیمر – واکس – پلاستی سایزرها | پیشرو شیمی (pishrochem.com)

لوله pvc

به لوله pvc، لوله پولیکا هم گفته میشود که از جمله لوله های پلیمری میباشد. و از لحاظ ضخامت و انعطاف پذیری این نوع لوله ها از یکدیگر متفاوت میباشند.

لوله از پلاستیک فشرده تولید میشود و از لحاظ استحکام و مقاومت بالای برخوردار است. خاصیت مهم این لوله که نسبت به بقیه لوله ها متمایز میکند، مستحکم بودن آن در برابر شرایط محیطی و طول عمر زیاد است. در صنعت پترشیمی و صنعت ساختمان یک از پرمصرف ترین نوع لوله بشمار میرود. چون ارزان است و نسبت به لوله های قبلی از مقاومت بالای برخوردار است .

با این همه ویژگی این نوع لوله، سبب شده است که استفاده از لوله پی وی سی به عنوان لوله آب و وینو هیدرویول بسیار کارآمد است.

لوله upvc چیست ؟؟ یکی از انواع لوله PVC است که در ساختار خود نرم کننده ندارد. به همین دلیل این گروه از لوله ها مانند لوله های ام پی وی سی دارای سختی بالایی میباشند.

پی وی سی پلاستیک نشده (PVC-U)

که غالبا به عنوان لوله یو پی وی سی شناخته می‌ شود، بدون نرم‌ کننده به مرحله تولید می‌ رسد.

نرم‌ کننده باعث افزایش انعطاف‌ پذیری، کاهش ویسکوزیته و همچنین اصطکاک می‌شود. یو پی وی سی معمولا برای موارد زیر به کار می‌رود:

لوله و اتصالات

انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب

کاربردهای صنعتی دیگر مانند زهکشی

استفاده از لوله یو پی وی سی منفعت های زیادی به همراه دارد. که در بین آن‌ها می‌توان به قیمت کم، نصب آسان، عملکرد مکانیکی بالا، مقاومت شیمیایی خارق العاده و همچنین مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. به همین خاطر تولیدکنندگان اغلب این ماده را در اشکال مختلف تولید و حتی به عنوان لوله برق نیز از آن استفاده می‌کنند.

این لوله‌ها یکی از ایمن‌ ترین راه‌ های انتقال آب آشامیدنی میباشند. از آنجا که PVC از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است، رشد باکتری بر روی آن دشوارتر است و همین امر آن را به یک محصول ارزشمند برای استفاده به عنوان لوله آب تبدیل می‌سازد.

تفاوت لوله U-PVC و PVC چیست؟

برای نرم و انغطاف ساختن لوله ها پی وی سی ار نرم کنندها استفاده میشود. و بعضی از از این نرم کنند ها به محیط زیان آور هستند و اثرات منفی میگذارند. و برعکس این نوع، لوله ای upvc میباشد. که در ساختار خود مواد نرم کننده ندارد و به همین دلیل به محیط آسیب نمیزند. و همچنان قابل بازیافت است. و دلیلی مهمی که این لوله را خاص میکند چون در ساختار خود نرم کننده ندارد خیلی سخت و مقاوم اند.

لوله و اتصالات pvc

بررسی اثر پایدار کنندگی استئارات کلسیم بر روی پایداری حرارتی pvc

در این بخش به بررسی اثر پایدار کنندگی استئارات ها بویژه کلسیم بالای پایداری حرارتی PVC میپردازیم. که معادلات و منحنی های سینتیکی. از جمله بهترین روش های بررسی و پیش بینی تاثیر عوامل مختلف بر روی روند یک واکنش شیمیایی می باشد. مطالعات شیمی فیزیکی واکنش دهیدروکلریناسیون pvc ثابت های سرعت واکنش پایدار سازی pvc  با استئارات کلسیم را بدست میدهد.

محصولات واکنش پایدارسازی، اسید استئاریک و کلسیم کلرید می باشد. به منظور بررسی تاثیر این محصولات بر روی تخریب pvc، منحنی های سینتیکی واکنش دهیدروکلریناسیون برای pvc بلنک و pvc .حاوی کلسیم استئارات بدست آمد .

واکنش اسکوینجینگ هیدرو کلرید اسید توسط کلسیم استئارات

ثابت سرعت مربوط به دهیدروکلریناسیون ،pvc دارای کلسیم استئارات نسبت به این مقدار در مورد pvc بلنک در طی زمان افزایش می یاید.

این امر نشان می دهد که اسید استئاریک حاصل از واکنش، بطور جزئی واکنش دهیدروکلریناسیون و بالتبع فرآیند تخریبpvc  را تسریع می کند در حالی که محصول دیگر واکنش یعنی کلسیم کلرید تاثیری بر روی واکنش تخریب pvc ندارد.

pvc یکی از پلاستیک های است که کاربردهای وسیع دارد. ولی در دمای پردازش از لحاظ حرارتی ناپایدار است . تولید آن بعد از پلی اتیلن و پلی پروپلین سومین محصول بزرگ است.

اگر PVC در حدود 170 گرم شود هیدروژن و کلر از بین میرود. تجزیه شروع می شود و منجر به ترشح HCL (دهیدروکلریداسیون اتو کالیستی) می شود. مولکول های ناپایدار (ساختار آلیلیک کلر) ظاهر می شوند، که به نوبه خود باعث از بین رفتن HCL بعدی می شوند. و به همین ترتیب، این یک واکنش زنجیره ای است.

اثر هم افزایی آمیزه استئارات های فلزی بر روی pvc

اثر هم افزایی آمیزه استئارات ها بالای پایداری حرارتی و رنگ اولیه pvc

استئارات ها (صابون های  فلزی) از جمله  استئارات باریم، کلسیم، منیزیم، آلومینیوم و سدیم کربوکسیلات های فلزی اسید استئاریک می باشند، این ترکیبات از طریق واکنش نفوذ و یا رسوب گذاری بدست می آیند.

در فرایند رسوب گذاری، اسید استئاریک با هیدروکسیدهای فلزی وارد واکنش شده  و استئارات های فلزی را بدست می دهد .

کربوکسیلات های فلزی بدست آمده، به عنون پرمصرف ترین پایدارکننده های حرارتی pvc در سراسر جهان در حال استفاده می باشند. علاوه بر این، این دسته از مواد شیمیایی کاربرد گسترده ای در صنعت پلاستیک دارند. این ترکیبات می توانند بصورت مجزا و یا مخلوط به منظور پایدارسازی حرارتی PVC بکار روند. PVC طی فرایند دهیدروکلریناسیون تخریب می شود و HCL آزاد می کند.

یون های فلزی موجود در ساختار صابون های فلزی به عنوان اسید لوئیس عمل میکنند. و با یون کلریدHCL وارد واکنش می شوند و به این ترتیب HCL را از محیط واکنش حذف می کنند. در یک مطالعه تاثیر آمیزه ای از استئارات های فلزی کلسیم/ باریم/ روی  و آمیزه کلسیم/روی در فرایند پایدارسازی  PVC و همچنین رنگ اولیه ای که به محصول می بخشند مورد بررسی قرار گرفت و نتایج با نتایج حاصل از اثرات پایدارکنندگی StCa, StZn, StBa (هنگامی که بصورت مجزا بکار می روند) مقایسه شد نتایج رنگ سنجی نشان داد که آمیزه استئارات های کلسیم/باریم/ روی و آمیزه Ca/Zn نسبت به استئارات های فلزی مجزا پایداری طولانی مدت تری به PVC میبخشد.

مدت زمان پایداری آمیزه کلسیم/باریم/ روی از آمیزه Ca/Zn بیشتر است. در حالی که آمیزه Ca/Zn رنگ اولیه بهتری به پلی وینیل کلرید میدهد. این مطالعه نشان داد که بکارگیری مخلوط استئارات های فلزی اثر هم افزایی بر روی پایداری حرارتی pvc دارد.

استئارات ها فلزی

تاثیر استئارات های کلسیم، باریم و روی بر روی pvc

در این مقاله بررسی تاثیر استئارات کلسیم و دیگر استئارات را، به روی پایداری حرارتی pvc بررسی میکنیم.

یکی از اصلی ترین موانع در بکارگیری پی وی سی، پایداری حرارتی پایین آن است. بدون بکارگیری پایدارکننده های حرارتی این پلیمر به یکی از پرمصرف ترین پلیمرهای جهان تبدیل نمی شد. 

زمانی در خاصیت مکانیکی و رئولوژی پی وی سی تغییرات ایجاد میشود. که در درجه حرارتهای بالا و در حین فراورش باشد. در یک مطالعه استئارات های فلزی از عناصر کلسیم، باریم، روی تهیه شد.

طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه(FTIR)  و اشعه X تشکیل کمی و کیفی این محصولات را تایید کرد. میزان پایداری حرارتی هر کدام از این استئارات های فلزی از طریق اندازه گیری های وزن سنجی حرارتی(TGA)  بررسی شد.

به منظور بررسی پایداری حرارتی هر کدام از این استئارات های فلزی در فرمولاسیون pvc، ورق های تهیه شده از آن به مدت 2 ساعت درC   200 0در آون مدل حرارت داده شد. سپس پایداری این پایدارکننده ها  با آنالیزTGA  مورد بررسی قرار گرفت. همچنین مطالعات رنگ سنجی، تغییرات رنگ pvc تحت شوک حرارتی قرارگرفته را مورد بررسی قرار داد. در واقع پایداری حرارتی pvc  حاوی استبلایزرهای مختلف در فرمولاسیون، به صورت تابع ای از تغییر رنگ مورد ارزیابی قرار گرفته است.

باریم استئارات و کلسیم استئارات هر دو پایداری حرارتی PVC  را تا حد متوسط افزایش می دهند ولی باریم استئارات پایداری بیشتری به PVC  می بخشد. این امر ممکن است به دلیل میزان بالای پایداری حرارتی باریم استئارات نسبت به کلسیم استئارات باشد.

استئارات روی تهیه شده، پایداری حرارتی PVC را افزایش نمی دهد بلکه باعث تخریب بیشتر آن می شود. بدلیل اینکه که استئارات روی با نواحی ناقص PVC  وارد واکنش می شود. و جایگزین اتم های کلر ضعیف می گردد و در نتیجه دهیدروکلریناسیون PVC  را کاتالیز می کند.

استئارات کلسیم در صنایع پلیمری

استئارات کلسیم به عنوان یک پایدار کننده در فرمولاسیون پی وی سی همراه با استئارات روی ، باریم و سرب استفاده میگردد. از تخریب پی وی سی در طی فرایند و از کدر شدن و زرد شدن در زمان فرایند جلوگیری میکند. فرایند فیزیکی پی وی سی را آسان میکند که در نتیجه به عنوان یک کمک استابلایزر استفاده میگردد.

استئارات کلسیم بر علاوه پایدار کنند گی حرارتی ، خواص نرم کنند گی نیز به پلیمر میدهد. لذا به عنوان نرم کننده داخلی در تولید گرانول پلی وینیل کلراید بکار میرود. باوجود استفاده از این ماده برخلاف ترکیبات سرب مشکلات زیست محیطی نیز ایجاد نمی کند.

یکی دیگر از کاربرد های کلسیم استئارات، استفاده از آن به عنوان پذیرنده اسید و یا خنثئ کننده اثر کاتالیزور زیگلر -ناتا است در تولید برخی پلی الفین ها مانند پلی پروپیلین و … میباشد .

لذا استئارات کلسیم بیشتر در تولید محصولات ذکر شده توسط فاز گاز مورد استفاده قرار میگیرد. مقدار اسید موجود احتمالی حاصل از فعل و انفعال کاتالیزور در حین فرایند را خنثی میکند. و به خلوص نهایی محصول کمک میکند همچنین به عنوان جاذب هالوژن پلی اتیلن ،روان کننده الیاف پلی الفین ومحصولات قالب گیری شده ،عامل رهایی فنولیک ،امینو و دیگر پلاستیک های ترموست مورد استفاده قرار گرفته و در تولید چسب ها ،رنگ ها و انواع رنگ دانه های پلیمری کاربرد دارند.

عملکرد و کارای استئارات کلسیم به اثر حرارت قسمی است که وقتی گرم میشود مکانیزم جالبی از خود نشان میدهد. و آب موجود در دمای بین 120 و 130 درجه سانتی گراد از دست میرود شروع به نرم شدن میکند. پایداری گرانروی در حدود 160 درجه سانتی گراد می باشدودر این دما کمی تغییر رنگ ایجاد می کند.

استئارات کلسیم

زندگی با پلیمر

زندگی بشر با پلیمر (پلاستیک) و نقش آن

بسیاری از پلاستیک ها از مونومرها تشکیل شده اند و این مونومرها به خودی خود به محیط و انسان مضر اند. و حتا بعضی از مونومرها باعث ایجاد سرطان کبد میشوند ولی این سرطان بوجود آمده نادر میباشد.

پلیمر ها اگر بطور خالص وجود داشته باشند آسیب کمتری به محیط و انسان ها میزنند. چرا؟؟ زیرا میتوان آنها را دفع و فرایند تجزیه پذیری آنها هم تا حدی امکان پذیر کرد.

در ساخت انواع پلاستیک ها یک نوع از این سه ماده: فتالات ها، بی پی اه و دیوسین ها وجود دارد. و این سه ماده به خودی خو مضر و زیان آور میباشند. و زمانی با اجزای سازنده پلاستیک یکجا میشوند و مورد مصرف قرار میگیرند باعث ایجاد امراض و مشکلات محیطی میگردند. ترکیبات مضر در پلیمر قرار ذیل است

Phthalates _ BPA _ Dioxins

فتالات ها (پلیمر)

برای انعطاف پذیر کردن پلاستیک، در ترکیبات آن از فتالات ها استفاده میکنند. زیرا به پلاستیک نرمی میبخشد و شکنندگی آن را کمتر میکند. در لوازم آرایشی و بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد. فتالات ها معمولا از خوردن فست فود ها و سایر غذا های چرب مانند کره و گوشت وارد بدن میشوند. برای مرد ها باعث کاهش عملکرد هورمونها، در زنان باعث کاهش باروری و در کودکان باعث بیماری های مغزی میشود.

BPA

این ماده باعث سخت و سفت شدن پلاستیک میشود به همین دلیل برای ساخت ظروف یکبار مصرف، تجهیزات ورزشی و دی وی دی ها استفاده میشود.

و همچنان برای پوشش قوطی ها نوشیدنی از این ماده استفاده میشود، چون که از پوسیدگی آنها جلوگیری میکند. و باید گفت مقداری از این ماده در محیط هوا هم موجود میباشد. دوز این ماده در خون کودکان بیشتر از بزرگسالان است به همین دلیل کودکان بیشتر در معرض خطر این ماده هستند.

اگر بخواهیم شیشه را جایگزین پلیمر (پلاستیک) کنیم. بسیار مشکل ساز خواهد شد، چراکه وزن محصول را زیاد میسازد و حمل ان نیز دشوار میشود و هم امکان هم وجود دارد در وقت حمل و نقل بشکند.

دیوکسین ها

پی وی سی که از ترکیب پلاستیک های حاوی دیوکسین ها ساخته میشوند. چون به باور بعضی، یکی از بدترین نوع پلاستیک شناخته شده برای صحت و سلامتی انسان میباشد. و سخت، سفت هستند و بادوام اند.  فرایند تجزیه و باز یافت آن تقریبا غیر ممکن است و اما در ساخت لوله ها و اتصالات بسیار کاربرد دارد که در صنعت ساختمان استفاده میشود.

پی وی سی ها غیر قابل باز یافت هستند. از این رو برای دفع، آنها را میسوزانید و این کار باعث آزاد سازی دیوک سین ها در هوا میگردد.

و همچنین  از این پی وی سی در بسته بندی مواد غذای استفاده میشود. دیوک سین موجود در آن میتواند جذب غذا شده و از طریق غذا وارد بدن گردیده. به همین دلیل استفاده از این ماده کاهش پیدا کرده است

زندگی با پلاستیک

چرا به پلاستیک ها نیاز داریم ؟

چگونگی نیاز به پلاستیک را در این مقاله بررسی میکنیم

پلاستیک ها عموما غیر قابل بازیافت و تجزیه هستن، به همین دلیل برای رهایی از آنها در دریاها، اقیانوس ها و دشت ها می اندازند که این کار باعث مشکلات بسیاری میشود.

ولی با توجه به همه این آلودگی ها می توان گفت که نه تنها برای راحتی در مصرف، بلکه برای اینکه عملا یک زندگی مدرن بدون پلاستیک به این زودی ها امکان پذیر نمیباشد.

با جایگزینی پلاستیک ها هزینه ها به حداقل رسیده. وزن محصول تولید شده کم شده و برخلاف لاستیک، پلاستیک ها کم وزن هستند. و بخاطر انعطاف پذیری آنها به شکل دلخواه تبدیل کرده میتوانیم. و برای جابجایی و انتقال مواد شیمیایی مانند الکل، اسید و غیره استفاده میگردد.

از پلاستیک ها در صنعت پزشکی گرفته تا پلی کربنات های ضد گلوله و عملا نشکن استفاده میگردد. پلاستیک ها خواص خود را هر چقدر هم که به اجزای کوچکتر حتآ ذرات میکروسکوپی تبدیل شوند حفظ کرده و وارد جریانات خون و بافت بدن انسان شده که بسیار خطرناک هستند و از معایب آن ها به شمار می رود و از خواص خوب آنها ها میتوان به کم وزن بودن، دوام، ارزانی، قابلیت انعطاف پذیری و تولید نسبتا آسان نام برد.

استئارات کلسیم و روی دراین صنعت بسیار کاربرد دارد بخاطریکه اغلبا به عنوان عامل رباینده و روان کننده عمل میکند.

انواع ظروفی پلاستیک

پلی اتیلن _ پلی متیل پنتن _ تفلون

پلی اتیلن : به سه طریقه کاربرد دارد و این کاربرد بخاطر تطبیق پذیری و مقاوم بودن آن است که باعث شده در طیف های گسترده ای مورد استفاده قرار بگیرد.

پلی‌متیل‌پنتن: شفاف، مقاوم و نشکن است و همچنان در برابر خوردگی بسیار مقاوم میباشد. و برای ساختن ظروف پلاستیکی برای اسید ها کاربرد دارد.

تنفلون: خاصیت ابگریزی دارد و باعث نچسپیدن بسیاری مواد به تفلون میشود و در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. و کاربرد آن برای اسید ها و بازها ایده آل است.

بیشترین تولید کنند گان پلاستیک کشورهای مثل آمریکا، عربستان، ژاپن، تایوان و چین هم که رقیب جدید این صنعت است.

شرکت دانش بنیان پاک شیمی با برند تجاری پیشروشیمی بر پایه محصولات سبز و بهداشتی فعالیت مینماید. و یکی از تولید کننده استئارات فلزی و استابلایزرهای pvc میباشد.

روغن سویای اپوکسی شده

روغن سویای اپوکسی شده یک مایع چسبناک مایل به زرد و از جمله ترکیبات آلی میباشد. و از جمله پارامترهای مهم در کیفیت اپوکسی رنگ و بو می باشد.

این روغن از اکسیداسیون روغن سویا بدست می آید. خاصیت نرم کنند گی دارد. بنابراین در پی وی سی از ان استفاده میشود زیرا به پلاستیک و لاستیک آن نرمی میبخشد. عملکرد اپوکسی ثبات حرارت و نور عالی را فراهم می کند.

روغن سویا اپوکسی شده به دلیل کم هزینه بودن زیاد در دسترس است. همچنان در صنعت هم به مقدار زیادی با قیمت مناسب در دسترس میباشد. برای رقیق کردن واکنش اپوکسی و عامل پراکنده کننده رنگ دانه کاربرد دارد. و چون قیمت این ماده کم است بیشتر برای جایگزین دیوکتیل فتالات استفاده میشود.

روغن سویا چیست ؟

روغن سویا  یک گلیسرول استر چرب اپوکسید شده است. لیکن به عنوان نرم کننده و تثبیت کننده در مواد پلاستیکی استفاده می شود. اصطلاح اپوکسید نشان دهنده اتر حلقه ای سه ضلعی است. که در آن یک اتم اکسیژن به هر دو اتم کربن که قبلاً به یکدیگر پیوند خورده اند، متصل می شود.

اتم اکسیژن دو جفت الکترون غیر پیوندی دارد ، ساختاری که مستعد  تشکیل کمپلکس های هماهنگ  و حل کردن کاتیون است.  به دلیل کرنش مثلث متساوی الساقین در این حلقه ، اپوکسیدها نسبت به اترهای حلقه بزرگتر واکنش پذیر تر هستند.

اپوکسیدها در شرایط ملایم و با سرعت بیشتری نسبت به سایر اترها واکنش هایی مانند: شکست پیوند کربن ،اکسیژن را دارامی باشند. همچنین ، افزایش هسته دوست ، هیدرولیز و کاهش را تجربه می کنند. اپوکسیدها در اثر برخی از واکنشهای اکسیداسیون آلکنها با پراکسیدها ایجاد می شوند.

کاربردهای روغن سویا اپوکسی درصنایع پی وی سی ،رنگ ورزین ، صنایع دارویی، افزودنی های سوخت، چسب و پوشش، بسته بندی مواد غذای، کودوسموم کشاورزی صتایغ لاستیک سازی، عطر ،روغن های صنعتی ودارویی استفاده می گردد.

شرکت دانش بنیان پاک شیمی این محصول را به صورت گریدهای مختلف تولید مینماید. وبا توجه به کاربرد مورد نیاز فرموله می گردد.

روعن سویای اپوکسی با توجه به عدد یدی ودرصد اپوکسی گرید بندی می شود. میزان بلابودن عدد اپوکسی و پایین بودن عدد یدی نسان مرغوبیت کالا می باشد. با توجه به فرایند واکنش و مواد اولیه ی مورد استفاده رنگ و بو محصول کنترل می گردد.

https://www.pishrochem.

عکس بالا نشان دهنده شمای روغن سویا و روغن سویای اپوکسی شده می باشد.

پلی اتیلن وکس روان کننده غیر قطبی


پلی اتیلن وکس، یک یا روان کننده با وزن مولکولی فوق العاده پایین است که از زنجیره های مونومر اتیلن تشکیل شده است. این مواد از تولید با قصد قبلی و همینطور به عنوان محصول جانبی تولید پلی اتیلن به دست می آید. این ماده به دو صورت دانسیته بالا و دانسیته پائین موجوداست. و در گریدها و انواع زیادی نیز در دسترس است. روشهای مختلفی برای تولید این ماده وجود دارد.این روان کننده را میتوان با پلیمریزاسیون مستقیم اتیلن در شرایط خاصی که وزن مولکولی را کنترل می کندساخت. روش دیگر نیز شامل تجزیه این وکس با وزن مولکولی بالا به کسرهای با وزن مولکولی کمتر است. روش سوم شامل جداسازی کسر وزن مولکولی های کم از پلیمر با وزن مولکولی بالا است.

تفاوت وکس ها

تفاوت بین انواع واکس های پلی اتیلن

سه ویژگی عمده ای وجود دارد که این وکس را از دیگری متمایز می کند. I) وزن مولکولی ، II) درجه و طول انشعاب پلیمر ، III) ترکیب مونومر / پلیمر. تغییر هر یک از این عوامل ویژگی های فیزیکی این واکس مانند ویسکوزیته ، سختی ، نقطه ذوب ، واکنش پذیری و غیره را تغییر می دهد.

کاربردها

واکس های پلی اتیلن دارای ویژگی های پلیمری بسیار منحصر به فردی هستند . عملکردهای اصلی این واکس در بسیاری از فرمولاسیون ها عبارتند از: روانکاری و یا اصلاح فیزیکی فرمول با تغییر ویسکوزیته یا نقطه ذوب.
پلی اتیلن واکس پراکندگی رنگدانه های معدنی و آلی را همچنین در ماتریس پلیمر در حین فرایند مستربچ افزایش می دهد. همچنین ، این مدل وکس با کاهش نقطه نرمی سیستم همچنین به تولید گرانول کمک می کند.

  • یک روان کننده خارجی بسیار خوب برای پی وی سی است. هنگامی که ازاین واکس در کاربرد پی وی سی استفاده می شود ، ظاهر نهایی محصول درخشان می شود.
  • اصطکاک را کاهش می دهد بنابراین ظرفیت اکستروژن را افزایش می دهد.
  • این ماده بر پایداری نوری و حرارتی محصول تأثیر بدی نمی گذارد ، به این دلیل که واکس پلی اتیلن شامل بقایای کاتالیزور نمی شود.
  • پایداری نوری محصول را افزایش می دهد.
  • این واکس همچنین مواد سمی ندارد بنابراین می تواند در بسته بندی مواد غذایی استفاده شود.

شرایط نگهداری پلی اتیلن وکس
باید در محل خشک و عاری از گرد و غبار در و همچنین دمای زیر 50 درجه سانتی گراد نگهداری شود و از تماس مستقیم با نور خورشید.

ویا گرما محافظت شود . در مکانی با تهویه خوب و دور از مواد ناسازگار،غذا و نوشیدنی قرار گیرد در صورت رعایت نکردن ممکن است. منجر به کاهش کیفیت آن شود. و منجر به ایجاد بو و تغییر رنگ می شود. و می تواند تأثیرات منفی بر روی خواص فیزیکی این محصول بگذارد.