پی وی سی چیست؟

پی وی سی چیست؟

تاریخچه PVC:

انسان از گذشته همواره در حال تلاش برای تولید ماده ای بوده که از خواصی متفاوت با مواد خام موجود در طبیعت برخوردار باشد.

PVC یکی از قدیمی ترین مواد ساخته شده با طولانی ترین تاریخ تولید صنعتی است. تاریخ اولیه ساخت آن به واسطه ی تولید در در مناطق جغرافیایی متفاوت و همچنین تلاش های ناموفق بسیار در راه تجاری سازی نامشخص است. با این حال تاریخ تولید اولیه آن را سال 1872 میلادی به وسیله اوکن باومن ( Eugen Baumann )در نظر میگیرند.

محصولات تولید شده از PVC به سرعت جای خود را در تولیدات صنعتی باز کردند؛ مقاومت بالای پلاستیک در برابر نور و حرارت, مواد شیمیایی و عدم خوردگی, این محصول را تبدیل به یکی از محبوب ترین مواد در تولیدات ساختمانی کرد. تا دهه ی 1980 بیست شرکت به تولید PVC مشغول شدند و امروزه PVC  مقام سوم  پلاستیک تولیدی در جهان را بعد از پلی اتیلن و پلی پروپیلن به خود اختصاص داده است.

PVC Stabilizer

پی وی سی چیست؟

PVC یک ترموپلاستیک ساخته شده از 57٪ کلر و 43٪ کربن است. در مقایسه با پلیمرهای مختلف از نفت خام یا گازهای قابل اشتعال, منابع تجدید ناپذیر, کمتری در آن استفاده شده است. بنابراین میتوان از آن به عنوان یک پلاستیک دوستدار طبیعت نام برد. در حالی که پلاستیک هایی مانند PET, PP, PE, PS, کاملا وابسته به نفت و گاز هستند.

 

 

خصوصیات فیزیکی PVC:

پلاستیک هایی که عموما مورد استفاده قرار میگیرند PS, PP, PE و PVC هستند که هرکدام با توجه ترکیبات شیمیایی و ساختارشان خواص متفاوتی دارند.

مقاومت در برابر آتش

طول عمر

مقاومت در برابر روغن / مواد شیمیایی

سختی

انعطاف پذیری

 

 

استابلایزر پی وی سی:

استابلایزرها یا تثبیت کننده های به PVC اضافه می شوند تا پایدارکننده های حرارتی(Thermal stabilizer) برای محافظت پلیمر در حین فرآیند باشند. همچنین محافظ پلیمرها در برابر تشعشعات بیش از اندازه خورشیدی هستند ، که معمولا باعث تغییر رنگ و تخریب زود هنگام پی وی سی  میشود.

مزایای تثبیت کننده های پی وی سی:

پردازش پذیری عالی

پایداری حرارت عالی

سازگاری عالی با PVC